II edycja Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce zwanej wcześniej Olimpiadą Innowacji Technicznych i Wynalazczości dobiegła końca. Tegoroczna edycja finału ogólnopolskiego została przeprowadzona w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu w dniach 18 - 20 kwiecień 2024 r.
Pierwszego dnia, uroczystego otwarcia finału dokonał główny organizator Olimpiad - Wiceprezydent Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów w Warszawie Pan Zbigniew Matuszczak oraz tegoroczny główny organizator finału ogólnopolskiego – Dyrektor ZSTiO Pan Adam Tomaszewski, który zaprezentował m.in. okazałą statuetkę – Laur Banacha, o który oprócz nagród, pucharów i zaświadczeń rywalizowało 64 uczestników – uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu całego kraju. Rywalizacja w Olimpiadzie podzielona została na dwa bloki tematyczne: Blok Programistyczny oraz Blok Teletechniczny. Uroczystemu otwarciu olimpiady towarzyszył krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów ZSTiO w Jarosławiu.
Pierwszy dzień zmagań dotyczył rywalizacji w oparciu o pisemny test teoretyczny, natomiast w drugim dniu uczniowie zmierzyli się z trzema zadaniami problemowymi. Zakres zagadnień dotyczył m.in.: MySQL, PHP, C++, Phyton, PHP, JavaScript w Bloku Programistycznym oraz Mikrotik, TP-Link, Cisco + zagadnienia z sieci komputerowych w Bloku Teletechnicznym.
Prace uczniów oceniane były przez Jury w składzie:
- Tomasz Pilarski – Przewodniczący Jury;
- Renata Kołodziej – Członek i Sekretarz Jury;
- Beata Rymarczyk – Członek Jury;
- Bartosz Pilarski – Członek Jury;
- Mariusz Widziński – Członek Jury;
- Maciej Jarosław Tadel – Członek Jury.
Po zmaganiach uczniowie wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzenia Huty Szkła OI, jarosławskich podziemi oraz wnętrz mieszczańskich.
Po wyrównanej rywalizacji, tytuły laureatów Olimpiady w Bloku Teletechnicznym otrzymali:
1 miejsce – Igor Mazur – Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego
2 miejsce – Łukasz Dadas – Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego
3 miejsce – Michał Dziedzic – Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
4 miejsce – Jakub Szymczak – Zespół Szkół Elektronicznym im. Bohaterów Westerplatte
5 miejsce – Wojciech Miazek – Zespół Szkół Elektronicznych
6 miejsce – Arkadiusz Wzorek – Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych
7 miejsce – Artur Kupiec – Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych
8 miejsce – Piotr Rajski – Technikum Łączności im. prof. dr inż. Janusza Groszkowskiego
9 miejsce – Sławomir Durkacz – Technikum nr 7 Zespołu Szkół Elektrycznych
10 miejsce – Jakub Dusza – Zespół Szkół Łączności
W Bloku Programistycznym laureatami zostali:
1 miejsce – Artur Nowak – Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego
2 miejsce – Adam Wasiak – Technikum Mechatroniczne nr 1 im. Piotra Drzewieckiego
3 miejsce – Bartosz Pieczek – Technikum nr 2 im. Stefana Banacha
4 miejsce – Jakub Stęchły – Technikum nr 2 im. Stefana Banacha
5 miejsce – Gabriel Bajsarowicz – Technikum nr 2 im. Stefana Banacha
6 miejsce – Karolina Łakomy – Technikum nr 2 im. Stefana Banacha
7 miejsce – Adam Jączak – Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych
8 miejsce – Jakub Pietruch – Zespół Szkół Elektryczno - Mechanicznych
9 miejsce – Nikodem Marek – Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej
10 miejsce – Wiktor Rosik – Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki
11 miejsce – Marcel Zasada – Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych
12 miejsce – Krzysztof Kulak – Zespół Szkół Technicznych im. Waldemara Gostomczyka
13 miejsce – Dawid Drobny – Zespół Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego
14 miejsce – Piotr Kapeluszny – Zespół Szkół Technicznych im. gen. Z. Bohusza-Szyszko
Od organizatorów finału ogólnopolskiego oraz sponsorów wszyscy uczestnicy Olimpiady otrzymali nagrody, upominki oraz publikacje dotyczące ziemi jarosławskiej.
W trakcie uroczystego podsumowania Olimpiady, swoim pięknym, tanecznym występem zaproszonych gości po raz kolejny uraczyli uczniowie ZSTiO, przy akompaniamencie Pana Dyrektora Powiatowego Ogniska Baletowego – Pana Roberta Drewniaka.
Uroczyste podsumowanie Olimpiady swoją obecnością zaszczycili m.in.:
- Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego w imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego – Pani Anna Huk;
- Zastępca Dyrektora Wydziału Wsparcia i Rozwoju Edukacji w imieniu Podkarpackiej Kurator Oświaty – Pan Marek Kondziałka;
- Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w imieniu Starosty Jarosławskiego – Pani Marta Kurpiel;
- Dyrektor PKO BP O/Jarosław – Pani Edyta Baran;
- Dyrektor Działu HR MLSystem – Pani Lucyna Brodowska;
- Specjalista ds. marketingu Eurobud Grupa Sp. z o.o. – Pani Sylwia Matuszyk;
- Kierownik Biura Zarządu i Administracji MDM Mechanical Installation Sp. z o.o. – Pan Leszek Ciesielski;
- Przewodniczący Funduszu Stypendialnego Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Tadeusza i Heleny Zielińskich – Pan Jarosław Pagacz;
- Dyrektor Powiatowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu – Pan Robert Drewniak;
- Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu – Pan Adam Tomaszewski;
- Wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu – Pani Agata Ostrowska;
- Koordynator Olimpiady z ramienia organizatora finału ogólnopolskiego – Pani Beata Pilek;
- Prezydent PZSWiR – Pan Stanisław Janowczyk;
- Wiceprezydent PZSWiR – Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego – Pan Zbigniew Matuszczak;
- Wiceprezydent PZSWiR – Pan Ryszard Bajkowski;
- Sekretarz Generalny PZSWiR – Pan Tomasz Pilarski;
- Koordynator Olimpiady – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej PZSWiR – Pani Renata Kołodziej.
Na wniosek Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów Srebrnymi Honorowymi Odznakami NOT, za całokształt działań w obszarze innowacji technicznych zostali wyróżnieni:
- Pan Damian Korecki;
- Pan Marek Okarmus;
- Pani Beata Pilek;
- Pan Janusz Puszkarz;
- Pan Mariusz Skupień;
- Pan Adam Tomaszewski.
Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów tytułem "Przyjaciel Młodzieży" za wkład i zaangażowanie w innowacyjne wychowanie oraz aktywizację zawodową młodzieży uhonorował:
- Panią Monikę Fudali;
- Pana Krzysztofa Knapa;
- Pana Leszka Kobylińskiego;
- Panią Martę Kurpiel;
- Pana Artura Tutkę;
- Pana Przemysława Wareckiego.
Złotą Honorową Odznaką PZSWiR został uhonorowany Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu.
Za całokształt działań przy organizacji finału ogólnopolskiego Olimpiady Laurem Banacha został uhonorowany Pan Zbigniew Matuszczak – Wiceprezydent PZSWiR i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce.
Olimpiada była współfinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki a honorowy patronat nad Olimpiadą objął Urząd Patentowy RP. Patronaty nad finałem ogólnopolskim objęli ponadto: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Podkarpacki Kurator Oświaty, Starosta Jarosławski, Burmistrz Miasta Jarosławia.
Mecenasami i sponsorami Olimpiady byli ponadto:
- Zespół Placówek Oświatowo – Wychowawczych;
- ADM Hotel i Restauracja;
- Zakłady Mięsne Sokołów S.A. Oddział Jarosław;
- MDM Mechanical Installation Sp. z o.o.;
- Eurobud Grupa Sp. z o.o.;
- MLSystem S.A.;
- Huta O-I Poland S.A. Jarosław;
- Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Tadeusza i Heleny Zielińskich;
- Bank Spółdzielczy w Jarosławiu;
- PKO BP O/Jarosław;
- MDeveloper S.A.;
- Powiatowe Ognisko Baletowe w Jarosławiu;
- Mondelez Polska Production Sp. z o.o. Fabryka Ciastek w Jarosławiu;
- KAWMET Odlewnia Żeliwa;
- SAN PAJDA Fabryka Ciastek w Jarosławiu;
- Wydawnictwo Helion S.A.;
- Wydawnictwo Poligraf Sp. z o.o.
Patronat medialny:
- TVP 3 Rzeszów;
- POD24 – lokalna telewizja internetowa;
- Życie Podkarpackie;
- Nowiny 24;
- Gazeta Jarosławska;
- Ekspres Jarosławski.